Windows XP, senelera (ve Microsoft’a) Meydan Okumaya Devam Ediyor!

Futurist

New member
Yeni datalar, Microsoft’un yıllar evvel takviyesini kestiği Windows XP işletim sisteminin hala kullanılmaya devam ettiğini gösteriyor. Statcounter’ın son sayılarına bakılırsa Windows XP, masaüstü bilgisayar pazarının yüzde 75.4’ünü oluşturan Windows kullanıcılarının yüzde 0.59’u tarafınca kullanılmaya devam ediyor. Evet, bu sayı her ne kadar fazla üzere görünmese de, 20 yıllık bir işletim sisteminin hala ısrarla kullanılmaya devam edilmesi çok şaşırtan.

Biroldukca kişi Windows XP’ye sevgi besliyor ve ikonik arayüzü sebebiyle tercih ediyor olabilir. Öte yandan bu popülaritesini Windows 2000’e bakılırsa bakılırsa performans güzelleştirmelerine de borçlu olan XP, resmi olarak 14 Ninsan 2014’te ömrünü tamamladı. Bu da Microsoft’un 7 yıldan uzun bir müddetdir kıymetli teknik ve güvenlik güncellemelerini sağlamadığı manasına geliyor. Ancak buna rağmen Windows XP ısrarla kullanılmaya devam ediyor.

Microsoft gözünden baktığımızda ise, Windows XP Microsoft’a meydan okuyor denilebilir. Çünkü miladını doldurmuş bir işletim sistemine, Microsoft’un tüm vazgeçirme uğraşlarına karşın insanların bağlılık göstermesi şaşırtan bir durum. Microsoft insanların artık Windows XP kullanımını istemiyor; bu işletim sistemini kullanmak artık inançlı değil. Çünkü 7 yıldan bu yana güvenlik güncellemesi almıyor olmak demek, değişen teknoloji ve bunun ışığında gelişen siber atak tekniklerine büsbütün açık olduğu manasına geliyor.

Hangi Windows Ne Kadar Kullanılıyor?

Gelelim Statcounter’ın sunduğu Windows sürümleri kullanım oranlarına… Listenin zirvesinde, yüzde 79.84 üzere büyük bir oranla Windows 10 bulunuyor. Onu yüzde 14.77 ile Windows takip ediyor. daha sonrasında ise yüzde 3.36 ile Windows 8.1, yüzde 1.16 ile Windows 8, yüzde 0.59 ile Windows XP ve yüzde 0.26 ile Windows Vista geliyor.