Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ‘Tarihi bir adım’ diyerek duyurdu: Eğitimde yeni model devreye girdi

PembePembe

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, mesleksel eğitim stajına devlet katkısını da içeren Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.

Kanuna göre, mesleksel eğitim merkezlerinde eğitim goren öğrencilerin her ay aldıkları minimum fiyatın üçte biri kadar fiyatın tamamı, artık devlet tarafınca ödenecek. Üçüncü sınıf sonunda kalfa olan öğrencilerin aldıkları fiyat, taban fiyatın üçte birinden artık minimum fiyatın yarısına yükseltildi. Bu fiyatın tamamı da devlet tarafınca ödenecek.

Üçüncü değişiklikle ise ustalık yeterliliği kazanmış olanlar, mesleklerinde en az 10 yıl çalıştıklarını belgelemeleri durumunda Bakanlık tarafınca açılan iş pedagoji kursu imtihanına direkt katılabilecek ve başarılı olanlara usta öğreticilik evrakı verilebilecek.

“Ülkemiz için istihdamı artıracak tarihi bir adımdır”

Açıklamada bahse ait değerlendirmesine yer verilen Ulusal Eğitim Bakanı Özer, kelam konusu düzenlemelerin, 13 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca açıklanan İktisat Islahat Paketi’nde istihdamı artıracak adımlar içinde yer aldığını hatırlattı.

Bu adımların mesleksel eğitim merkezlerini güçlendirerek iş gücü piyasasının muhtaçlık duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesini, bu süreçte patron üstündeki maddi yükün kaldırılmasını, gençler için mesleksel eğitim merkezlerinin cazip hale getirilmesini kapsadığını belirten Özer, İktisat Islahat Paketi’ndeki mesleksel eğitimle ilgili bu adımların maddeleşerek yürürlüğe girdiğini bildirdi.

Bakan Özer, şunları kaydetti:

“İlk defa mesleksel eğitimde hem patron tıpkı vakitte gençler için cazip bir sistem oluşturulmuş oldu. Bu, ülkemiz için istihdamı artıracak tarihi bir adımdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın da vurguladığı üzere mesleksel eğitimde bu düzenleme ile artık yeni bir periyot başlıyor. Bilhassa genç işsizliğin azaltılmasında fazlaca kıymetli fırsatlar ortaya çıkmış oldu.

İş gücü piyasasında aranan elemanın bulunamaması diye bir mazeretin geçerliliği artık kalmadı. Bu düzenleme vesilesi ile eğitimin tüm alanlarında bizlere daima dayanak olan ve bilhassa mesleksel eğitimin hayli daha kuvvetli hale gelmesi için dayanaklarını esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. TBMM Başkanlığı ve milletvekillerimize, bu düzenleme niçiniyle teşekkür ediyorum.”