Ubuntu 14.04 LTS ve 16.04 LTS Kullanım Ömrü Uzatıldı

ItalioBrot

Global Mod
Global Mod
Canonical, Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr ve Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus‘un kullanım ömrünün uzatıldığını ve artık her birinin 10 yıl ömür aldığını duyurdu. Yeni uzatmalarla bir arada Ubuntu 14.04 LTS Nisan 2022 yerine Nisan 2024‘e kadar ve Ubuntu 16.04 LTS Nisan 2024 yerine Nisan 2026‘ya kadar desteklenecek. Bu da onları aslına bakarsan on yıllık dayanağa sahip olan Ubuntu 18.04 LTS ve Ubuntu 20.04 LTS ile uyumlu hale getiriyor.

Canonical’e nazaran uzatma, kuruluşlara yükseltme planlarını yürürlüğe koymaları için daha fazla vakit vererek altyapı yükseltme maliyetlerini dengelemeleri için vakit verecek. Karar, bir buçuk yıl boyunca koronavirüs tarafınca vurulan şirketler için biraz erteleme bakılırsavi bakılırsacek.

Canonical Eser Müdürü Nikos Mavrogiannopoulos, programdaki değişiklik hakkında şunları söylüyor:

“Ubuntu 14.04 ve 16.04 LTS’nin uzatılmış ömür döngüsüyle, kurumsal ortamları aktifleştirme taahhüdümüzde yeni bir sayfaya giriyoruz. Her sanayi dalının kendi dağıtım ömür döngüsü vardır ve teknolojiyi farklı bir süratte benimser. Kuruluşların altyapılarını kendi koşullarına nazaran yönetmelerini sağlayan bir işletim sistemi hayat döngüsü getiriyoruz.”

Olağanda, Ubuntu sürümleri beş yıllık takviye alıyor. Bu, işletim sistemini şahsi olarak kullanan şahıslar için geçerli. Ubuntu Advantage aracılığıyla ek beş yıllık takviye satın alınabiliyor ve toplam kullanım ömrü on yıla çıkarılabiliyor.