Türkiye’de yalnızca Milas’ta bulunuyor: Toprak havuzda yetişen balıklar istihdama büyük katkı sağlıyor

PembePembe

New member
Milas’ın kırsal Avşar, Ekinambarı, İçme, Yaşyer ve Savran Mahalleleri’nde atıl durumdaki tarlalara kurdukları toprak havuzlarda mahalle halkı tarafınca yıllık yaklaşık 9 bin ton üretilen çipura, levrek, sarıağız, minekop, sinarit, trança, mercan, alabalık ve lahoz üzere balıklar birfazlaca ülkeye ihraç ediliyor.

İHA

Pandemi periyodunda bu sayı 3-3,5 bin tona kadar düşerken, Milas Su Eserleri Üreticileri Birliği Lideri Muhammet Toğuç, şunları söylemiş oldu:

“Ben de 15 yıldır bu işin içerisindeyim. Çoklukla tarıma elverişli olmayan ve tuzlu su çıkan yerlerde havuzlar açarak balıklarımızı yetiştiriyoruz. Bu üretim bölgemize has bir üretim biçimi. Bölgemizde olağanda toprak havuzlarda yılda 9 tona yakın balık üretiliyordu. Lakin girdi maliyetlerinde yaşanan artış ve pandemi niçiniyle bu sayı 3-3,5 bin tona kadar geriledi. Birlik olarak bu üretimi yine canlandırmak ve bölgemizde soğuk hava zinciri kurarak balık paketleme yeri ile vatandaşlarımıza sağlıklı balık yetiştirmeyi hedefliyoruz.”

Muğla Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, toprak havuz işletmelerinin dağılımına bakıldığında işletmelerin çoklukla küçük aile işletmeleri olduğunu belirtti.

Toprak havuz balıkçılığının yörede bulunan halk için kıymetli bir geçim kaynağı oluşturduğunu tabir eden Saylak, “Tarım ve Orman Bakanlığımızın gayretleri ile toprak havuzdaki balık yetiştiriciliği 2019 yılında destekleme kapsamına alındı. Üretim olarak Türkiye’de bir gibisi bulunmayan ve yöre için gelir getirici olan bu üretim formunun sürdürülebilir olması çok kıymetli bir durumdur. 1986 yılında Savran ve İçme köylerinde kaynak sularının yakınında kurulan küçük toprak havuzlarda tabiattan toplanan yavru balıkların büyütülmesi ile başlatılan bu üretim hali günümüzde büyüyerek tonlarca balık üretir hale gelmiştir. İşletmelerin onaylı kapasiteleri 8 bin 982 ton olup, Avşar’da 57 adet, Ekinanbarı’nda 46 adet, Yaşyer’de 17 adet, Savran’da 13 adet, İçme’de 10 adet, Kıyıkışlacık’ta 8 adet, Akyol’da 7 adet, Bahçeyeniköyü’nde 2 adet, Dörttepe, Güllük ve Baharlı’da 1’er adet işletme bulunuyor” diye konuştu.