Toprak Güç enerji santralı satın alacak

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Toprak Güç enerji santralı satın alacak
Toprak Yenilenebilir Güç A.Ş, güç santralı satın alacak.

Derlüks Yatırım Holding A.Ş tarafınca Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklama şu biçimde:

”Yüzde 45 iştirakimiz pozisyonunda bulunan Toprak Yenilenebilir Güç A.Ş aracılığıyla güneş gücü santralleri bölümüne yatırım yapmayı planladığımızı 30.12.2020 tarih ve 2020/28 numaralı idare heyeti sonucumızda açıklamıştık. Yapılan çalışmalar sonucunda İzmir Seferihisar Tepecik Mahallesi’nde kurulacak olan toplam kapasitesi 2.381 MWp olan Durukan GES ve ZMM GES güneş gücü santrallerinin 3.270.000 Amerikan Doları bedelle satın alınmasına karar verilmiştir. Satın alma ile ilgili mukavele yapılmış olup, zaman süreçlerinin 4 ay içerisinde tamamlanması beklenmektedir. Kelam konusu satın alınan santraller, 2022 Mart ayında devreye girecek olup, 10 yıl bouyunca 13,3 USD cent/kWh ünite fiyattan Amerikan Doları bazlı Yenilenebilir Güç Kaynakları Destekleme Düzeneği (YEKDEM) kapsamında elektrik üretimi ve satışı yapmak üzere GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş ile kontrat imzayalacaktır. Bilhassa, 29.01.2021 tarihindeki ve 3453 sayılı Cumhurbaşkanı sonucundan daha sonra 01.07.2021 tarihi öncesinde davet mektubu alınan bu çeşit santraller avantajlı pozisyonunu sürdürmüştür. İştirakimizin yaptığı bu satın alma kararı, şirketimizin toplam cirosu ve Faiz Amortisman Vergi Öncesi Karı (FAVÖK) olumlu etkilenecektir. Satın alınan şirketlerin bölgenin ışıma oranlarına ve geçmiş yıllar istatistiklerine nazaran yapılan tahlillerde, YEKDEM müddetince yıllık ortalama 578.000 Amerikan Doları’na yakın ciro ve 412.000 Amerikan Doları’na yakın FAVÖK elde etmesi beklenmektedir. Bu alımlarla birlikte Toprak Güç’ün üretim gücü 33,698 MWp’ye çıkacaktır. Bu durumda 2022 yılında 55.000.000 kWp’yi aşkın üretim yapması ve 7.300.000 Amerikan Doları gelir elde etmesi beklenmektedir.”

Hibya Haber Ajansı
Alıntıdır