Taşpınar RES projesi

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Taşpınar RES projesi
Galata Wind Güç A.Ş, Taşpınar RES projesine ait bildirim yaptı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

”Halka arz izahnamemizde yer aldığı ve daha evvelden 28.07.2021 tarihindeki özel durum açıklamamızda ÇED sürecinin başlatıldığı bildirilmiş olan Taşpınar RES Hibrit Güneş Güç Santrali (GES) yatırım planımız çerçevesinde Taşpınar RES Yardımcı Kaynak (Hibrit) Güneş Güç Santrali (42,58 MW) Projesi’ne ait olarak Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’nun 05.08.2021 tarih ve 10345-3 sayılı sonucuyla ÇED sürecinin mezkur konsey sonucundan itibaren 1 yıl içerisinde olumlu sonuçlanması ön koşuluna bağlı olarak, Taşpınar RES’in 03.09.2020 tarih, EÜ/9522-16/04599 numaralı üretim lisansına işbu projenin derç edilmesi uygun bulunmuştur. Buna nazaran kelam konusu ÇED onayını takiben Taşpınar RES’in üretim lisansı Hibrit GES’i de içerecek biçimde tadil edilecektir. Bahsi geçen heyet sonucu şirketimize bugün bildirim edilmiştir. Taşpınar RES içerisinde yapılması planlanan Hibrit GES projesinin ÇED, imar, kamulaştırma vb. müsaade süreçlerinin 2021 yılı sonu itibariyle tamamlanması hedeflenmekte ve takiben 2022 yılı içerisinde inşaat faaliyetlerine başlanması planlanmaktadır. Tek bir üretim tesisinde birden çok kaynaktan elektrik gücü üretilebilmesine imkan sağlayan hibrit santraller, üretim tesislerinin daha verimli ve daha uzun müddetli emreamadelik ile çalışmasına ve elektrik konseyi gücü hudutları içerisinde daha fazla elektrik üretilmesine imkan vermektedir. Hibrit santraller yardımıyla rüzgar suratı yetersiz olduğunda güneş gücünden, güneş olmayan saatlerde de rüzgar gücünden üretim gerçekleştirilerek mevsim şartları tesiri minimum seviyeye indirilebilmekte ve santralin çalışma müddetleri artırılabilmektedir. Üretim verimliliğine ek olarak, Taşpınar RES içersinde yapılması planlanan Hibrit GES yatırımının öne çıkan avantajları, yatırım ve operasyonel maliyetlerinin daha düşük olması ve ana kaynak olan rüzgar üretimi YEKDEM kapsamında olduğu için, yardımcı kaynak olan güneşten üretilecek elektrik gücünün de YEKDEM kapsamında pahalandırılacak olmasıdır.”

Hibya Haber Ajansı
Alıntıdır