Şanlıurfalı genç uğraş olarak kültür mantarı işine girdi: Artık siparişleri yetiştiremiyor

PembePembe

New member
Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaşayan Konya Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Ahmet Parlak, pandemi niçiniyle hem uzaktan eğitime devam etti, birebir vakitte uğraş olarak kültür mantarı yetiştirmeye başladı. Oynadığı bir hentbol maçı daha sonrası yaşadığı şanssız sakatlığın akabinde uğraş olarak meskeninin bodrum katında başladığı kültür mantarı yetiştiriciliğine daha hayli vakit ayırmaya başlayan Parlak, siparişlere yetişemeyecek noktaya geldi.

İHA

Evvel kursta eğitim aldı, daha sonra sipariş patlamasıyla karşılaştı

Birinci başlarda pandemi devrinde vaktinin geçirmek gayesiyle giriştiği mantar yetiştiriciliği hakkında internet üzerinden araştırmalar yapan Parlak, Siverek Halk Eğitimi Merkezi’nde verilen mantar yetiştiriciliği kursunda da teorik bilgiler aldıktan daha sonra, usta öğretici Ziraat Mühendisi Yahya Karaca’nın dayanaklarıyla yetiştiriciliğe başladı.

İHA

Konutun bodrum katını kültür mantarı yetiştiriciliğine elverişli hale getiren üniversite öğrencisi, şimdilerde gelen talep ve siparişlere yetişemiyor. Genç teşebbüsçü, 130 metrekare alanda başladığı işi, daha da büyüterek 600 metrekare alana ulaştırmayı ve Siverek dışına da mantarları pazarlamayı hedefliyor.

İHA

“Uğraş olarak başladım”

Yaklaşık 2 yıldan beri pandemiden dolayı okula uzaktan eğitimle devam ettiğini belirten Ahmet Parlak, “10 yıllık hentbol spor kolunda biroldukça muvaffakiyet elde ettim. Konya Selçuk Üniversitesinde okul eğitimi dışında üniversite bünyesinde kurulan hentbol kadrosunda yaşadığım önemli sakatlığın akabinde spora orta verdim. Pandemi süreci başlayınca meskene gelmek zorunda kaldık. Pandemi sürecinde derslerime devam ederken ‘uğraş olarak ne yapabilirim’ diye düşünürken konutumuzun bodrum katının olması hasebiyle kültür mantarı yetiştirmeye karar verdim. Bu işe başladıktan daha sonra internet üzerinden araştırmalar yaptım. Halk Eğitim Merkezi’nde açılan mantar yetiştiriciliği kursunda aldığım teorik eğitimin yanı sıra mühendislerin de fikirlerini alarak mantar işini daha geliştirerek ve profesyonelleştirerek uygulamalı olarak tesisimizin kurulumuna başladık. Her ne kadar sıradan bir iş görünse de hayli sıkıntı bir iş. Hassasiyet isteyen bir durum fakat yavaş yavaş bu süreci de atlattık” dedi.

İHA

“Siparişleri yetiştiremiyoruz”

Mantar yetiştiriciliğinde verdikleri emeklerinin karşılıksız kalmadığını belirten 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Parlak, “Kentimiz için hoş bir iş yaptığımıza inanıyoruz. Şu an satışlardan mutluyuz. Tek düşüncemiz verilen siparişleri yetiştirmekte zorlanıyoruz. Tek gayem Siverek’te yenilikleri çoğaltıp insanlarımıza ekmek kapısı oluşturmak. Halkımıza üretim sağlamaktır. Tek maksadımız ve hayalimiz yetiştirme alanımızı tek odadan 4 yahut 5 odaya çıkarıp genişleterek üretimi seri hale getirip bölgenin yani Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman üzere vilayetler ve ilçelerine satış yapmaktır. İnşallah Yahya Karaca hocamızın takviyeleriyle de bunu başaracağıma inanıyorum” formunda konuştu.

İHA

“Genç girişimcinin her vakit yanındayız”

Halk Eğitimi Merkezi’nde usta öğretici olarak mantarla ilgili kurslar verdiklerini belirten Ziraat Mühendisi Yahya Karaca ise, “Yaklaşık 3 ay evvel Ahmet kardeşimiz bizlere başvurdu. bu biçimde bir iş yapacağını bizlere iletince biz de kendisine yardımcı olmak emeliyle teorik kurslarımızla bilgiler aktararak yardımcı olmaya çalıştık. Ahmet kardeşimiz bu işin üstesinden geleceğine istekli olduğunu bizlere kanıtladı. bununla birlikte meskeninin bir kısmını oda yaparak kuralları oluşturduktan daha sonra uygulamalı olarak işe başladı. Ahmet kardeşimizi tebrik ediyorum. Şu an Siverek ilçesinde alınan siparişlere yetişemiyoruz. Ben de Ziraat mühendisi olarak her vakit kendisine dayanak verdim. Kültür mantarı işini büyüterek Siverek halkının mantar muhtaçlığına yahut bölgede oluşturulacak pazarlara da ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.