Pandemi periyodunda Türk firmaları Amerika’ya çıkartma yaptı

PembePembe

New member
TOBB Ticaret Merkezleri Genel Müdürü Noyan Ciritoğlu, Chicago Ticaret Merkezi hakkında bir sunum yaptı. Ciritoğlu, Türk Ticaret Merkezi- Chicago ile Türkiye’deki firmalara, ABD’de şirket kurulmasından satış daha sonrası hizmetlere kadar her alanda hizmet sunduklarını belirterek, “Üye firmalarımıza Amerika’da şirketini kuruyoruz, banka hesabınızı açıyoruz, elemanını veriyoruz ve malınızı satana kadar yanında oluyoruz. Biz bu ideoloji ile hizmet veriyoruz. Pazarda şirketlerimizin başarılı olabilmeleri için her türlü çalışmayı yapıyoruz” dedi.

TOBB Türkiye Ticaret Merkezi’nin dört ana maksadı olduğunu söyleyen Ciritoğlu, “İlki firmalarımız için tedarik zincirlerini oluşturmak ve çeşitlendirmek, ikincisi yeni satış kanalları oluşturmak, üçüncüsü firmalarımızın orada yapacağı ortak teşebbüslerde hakikat ataklar yapabilmeleri için yanlarında olmak, dördüncüsü de direkt yatırımlarında yol gösterici olmak istiyoruz. Birinci Ticaret Merkezi’ni Amerika’ya kurmamızın niçini de şu; dünyanın en büyük ithalatçısı, yıllık 2,5 Trilyon dolar ithalat yapan bir ülke. niye Chicago’yu seçtik; imalat endüstrinin merkezi pozisyonunda, hava kargo nakliyatının yapıldığı dünyanın üçüncü en ağır havalimanı Chicago’da, biroldukca şirketin genel merkezi burada, bununla birlikte Fortune 500 listesindeki birinci 37 firmanın merkezinin bulunduğu yer, bir daha Fortune 500’de birinci 300 firmanın depolarının olduğu yer. Anlaşılacağı üzere Amerika’ın endüstriyel ve ticaret operasyonlarının lojistik merkezi özelliğini taşıyor Chicago. Bu yüzden biz birinci merkezimizi Chicago’da açma sonucu aldık” sözlerine yer verdi.

“Pandemiyi Odalar ve Borsalar Birliği olarak biz bir avantaj olarak gördük. sebebi de şu; Amerika’nın bugüne kadar ki en büyük tedarikçisi Çin’di. Artık değil. Zira, pandemide Çin’in yanlış operasyonlara imza atması Amerika’daki ithalatçı firmaların tedarik listelerini yenilemesine sebep oldu. Şu an Amerika’daki büyük ithalatçılar yeni pazarlar ve yeni arayışlar arasındaler ve yeni ülkelerle yapmak istiyorlar. Çin’den kurtulmak istiyorlar. Ayrıyeten pandemi devrinde Türk firmaları Amerika’ya çıkartma yaptı ve fazlaca da başarılı oldular. Onlardan biri benim. Amerika’ya pandemi devrinde hem maske tıpkı vakitte önlük sattım. Maske yaklaşık 5 milyon adede yakın, bir milyon 400 bin adet de önlük sattım. Sattığım önlükler Level 1’di, birinci 350 bin adetlik sevkiyatı yaptıktan daha sonra hastane bana telefon açtı, bana yanlış eseri yollamışsınız diye. Bize Level 2 yollamışsınız dediler. Yani bizim Türkiye’deki Level 1 eserimizi Çinli Level 2 diye satmış. Bunun üzerine birebir hastaneye ben toplamda 1 milyon 400 bin adet önlük sattım. Şu bir gerçek Çinli Amerika’da epey başarılı olamamış. Ancak Amerika’nın lojistik problemini ortadan kaldırdığı için tercih niçini olmuş. ötürüsıyla pandemi periyodunda Türk firmalarımız epey avantajlılar. Şunu da belirtmek isterim; şu biçimde bir avantajı da var Türkiye’nin Amerika’da Türk malına karşı bir olgu yok ne negatif ne de olumlu. Bu da epeyce büyük bir avantaj. Türk malı hakikaten Çin malına nazaran çok kaliteli ve istek görüyor.”
Ciritoğlu, 50 firma ile hudutlu üyelerine TOBB ile Ticaret Bakanlığı’nın sağladığı takviyeleri de farklı başka satır başları ile deklare etti.