Milyonlarca Bilgisayar, Windows 11’i Yükleyemeyecek!

Futurist

New member
Windows 11’in sistem ihtiyaçları, son birkaç hafta ortasında birfazlaca tartışmaya niye oldu ve yeni işletim sistemine güncellemeyi dört gözle bekliyorsanız bu gayenize ulaşamama ihtimaliniz pek yüksek. Birebir durum kurumsal bilgisayarlar için de geçerli. Lansweeper tarafınca gerçekleştirilen, 60.000 kuruluştaki yaklaşık 30 milyon bilgisayardan bilgi toplayan bir çalışma, aygıtların birçoklarının Microsoft’un yaklaşmakta olan Windows 11 işletim sistemi için belirlediği sistem ihtiyaçlarını karşılamadığını ortaya koydu.

Neowin’in haberine bakılırsa, Windows 11 hazırlık araştırması bu bilgisayarların yüzde 55’inin işlemcisinin desteklenmediği, buna ek olarak yüzde 19’unun da TPM 2.0 ihtiyacını karşılamadığını ortaya koydu.

5 Ekim’de piyasaya sürülecek olan Windows 11 işletim sistemi için katı sistem ihtiyaçları, PC Health Check uygulamasının (kullanıcıların aygıtlarının Windows 11’e hazır olup olmadığını süratli bir biçimde denetim etmelerini sağlıyor) erken bir sürümünün biroldukça sistemi reddetmesinden daha sonra kapsamlı bir biçimde tartışıldı.

Uygulama bu biçimdedan beri güncellendi ve uyumluluk problemlerinin birçoklarından sorumlu olan ana cürümlünün bir TPM 2.0 modülünün eksikliği olduğu ortaya çıktı. Microsoft, Windows 11 ihtiyaçlarının güvenlik niçinleriyle bu biçimde olduğunu savundu, lakin bu, yükseltmeyi dört gözle bekleyen birfazlaca insan hala öfkeli ve bilhassa Windows 11 güncellemesini çalışanına dağıtmak isteyen şirketler ve kuruluşlar için sıkıntılara niye olacağı düşünülüyor.