Microsoft’tan Windows 7’ye Bir Sert Darbe Daha Geldi

Futurist

New member
Windows 7 kullanıcıları, Microsoft’un artık eskiyen bu işletim sistemine olan bağlarını teker teker koparttığını bir müddetdir görüyor. Buna rağmen bir daha de Windows 7 kullanmaya devam edenlere ise yeni bir makûs haber daha geldi: Artık Microsoft, Windows 7 için Windows Update aracılığıyla şoför güncellemesi de yapmayacak.

Aslında bu karar, NVIDIA‘nın Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemleri için şoför güncellemesi yayınlamayacağını açıklamasından daha sonra gelmiş durumda. NVIDIA’nın bu sonucu ile Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemini kullanan bilgisayar sahipleri, Ekim 2021 tarihinden itibaren Game Ready şoför güncellemelerini alamayacak, lakin buna rağmen Ekim 2024 yılına kadar kritik güvenlik güncellemelerini almaya devam edebilecekler.

Microsoft ise bu kapsamı biraz daha genişletiyor. Microsoft Teknik Program Yöneticisi Naim Mohammad tarafınca yapılan açıklamaya nazaran, Microsoft, 17 Haziran itibariyle kök şoför güncellemelerini de sonlandırdı. bu biçimdece Windows 7 SP1, Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 için Windows Update şoförleri yayınlanması sona ermiş oldu.

Bu kararla artık Windows 7’nin özgür düşüşe bırakıldığını söylemek mümkün. O manada şayet hala Windows 7 kullanıyorsanız, bir an evvel işletim sistemini güncellemenizi tavsiye edebiliriz.