Kekli Baklava Tanımı

NatashaRomanov

New member
Kekli Baklava Nasıl Yapılır?

1. Materyalleri
  2. Keki İçin
  3. 1 su bardağı undan bir kaşık fazla
  4. 1 su bardağı şeker
  5. 1 su su bardağı ceviz içi
  6. 3 yumurta
  7. kabartma tozu ve kakao
  8. Hamuru için
  9. 1 çay bardğı süt
  10. 1 çay bardağı sıvı yağ
  11. 1 yumurta
  12. Şerbeti için
  13. 4 su badağı şeker
  14. 4 su bardağı su
  15. yarım limon
  16. Yapılışı
  17. Yapılışı
  18. 1 çay bardağı süt, 1 çay bardağı sıvı yağ ve 1 yumurta ile azar azar un ek ederek alabildiği kadar unla yoguralım. Yoğurduğumuz hamuru 30 bezeye bölelim, nişasta ile birlikte tabak büyüklüğünde açalaım. Ortalarına nişasta serpelim. 15 bezeyi üst üste koyarak merdane yardımı ile büyütelim. 36-40 cm çapındaki tepsimize yerleştirelim. Öbür 15 bezeyide birebir halde yapalım, bu ortada da kekimizi hazırlayalım. 3 yumurta ile 1 su bardağı şekeri düzgünce çırpalım. Cevizi, kako ve unla kabartma tozunu eleyerek karıştıralım. Tepsimizin altına koymak için hazırladığımız birinci baklava hamurunun üzerine dökelim. İkinci 15 bezeyi de tıpkı biçimde açarak döktüğümüz kek materyali üzerine serelim. Tepsiyi karaler halinde keselim. Kızdırmış olduğumuz margarini kaşık ile tepsinin üzerine dökelim. Evvelden ısınmış orta ısılı fırında kızarana kadar pişirelim. Hazırladığımız şerbeti ılık tatlısı ılık olarak dökelim.
  19. AFİYET OLSUN:)))
  20. NOT:Ben kakaolu yapmadım ve tepsim küçük olduğu için keki 2 yumurta ile yaptım. Şerbetini 3 su bardağı su 3 su bardağı şeker olarak hazırladım.