İş Bankası Genel Müdürü Aran’dan faiz varsayımı: 100 baz puan daha indirim bekliyorum

PembePembe

New member
Merkez Bankası geçtiğimi hafta gerçekleştirdiği eylül ayı Para Siyaseti Şurası toplantısında 16 ay ortadan daha sonra faizlerde birinci indirime gitti.

Siyaset faiz oranında yapılan bir puanlık indirim daha sonrası yüzde 19 olan faiz yüzde 18’e indi.

Çekirdek enflasyon da karar metnine alınırken, enflasyonun üzerinde siyaset faizi uygulanacağı yönlendirmesi de ortadan kalkmış oldu.

100 BAZ PUAN DAHA İNDİRİM BEKLENİYOR

Bloomberg HT’ye konuşan İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan, Merkez Bankası’nın kasım ayında planladığı faiz indirim sonucunı öne çektiğini düşündüğünü, aralık ayında 100 baz puan indirim daha beklediğini deklare etti.

MEVDUAT FAİZLERİ ANINDA 1 PUAN İNDİ

Siyaset faizinin 100 baz puan indirilmesinin anında TL mevduatlara yansıdığını aktaran Ortan, “TL mevduat faiz oranları 100 baz puan indi” dedi.

‘YÜKSEK KUR ŞUURLU TERCİH’

Döviz kurlarındaki hareketi de yorumlayan Ortan, “Kur oynaklığınının iki biçimde üretimi destekleyen yanı var. İhracat yapanlar kur arttığında ihracatlarını artırıyor. Üretim yapanlar ise ithalat pahalılaştığı için, içeride onun ikamesini yapabilir miyim diye düşünüyor. Ben yüksek kurun bu kapsamda şuurlu bir tercih olduğunu düşünüyorum. Kur düşsün istenmiyor. O niçinle kur artışının, enflasyon tesirini hariç tutuyorum natürel, üretimi teşvik etmek için kullanıldığını sanıyorum.”

YABANCI PARA MEVDUATI AZALMIYOR

Dolarizasyonun fazlaca uç bir noktada olduğuna dikkat çeken Hakan Ortan, “Müşteri davranışı olarak bu yıl her kur arttığında tasarruf sahibinin TL’ye geçtiğini görüyoruz. Yabancı para mevduat azalmıyor, zira önemli bir efektif girişi görüyoruz. İş Bankası’nda 4 milyar dolarlık döviz mevduatı çıkışı vardı fakat 5 milyar dolarlık efektif girişi yaşandı. Bunun sisteme giriyor olması epey kıymetli. Kurda bu düzeyler vatandaşın dolarize olduğu değil, bozduğu düzeyler. Ben bu durumun sermaye piyasalarına daha olumlu katkı sunacaktır” dedi.