İçeriği sır üzere saklanıyordu: Danıştay’dan kritik Coca-Cola sonucu

PembePembe

New member
Ethem Öztürk isimli kişi Coca-Cola’nın sıhhate ziyanlı olup olmadığının belirlenmesine yönelik bakanlığa ilettiği talebin reddedilmesi üzerine bu defa de Ankara 18. Yönetim Mahkemesi’nde Dava açtı. Yönetim mahkemesi, açılan davayı 2015 yılında reddetti.

Kararda, Cola’nın ortasındaki unsurların yönetmelikte tanımlanan aroma vericilerin risk değerlendirmesinin yapıldığı ve besinlerde kullanmasına müsaade verilmiş unsurlar olduğu savunuldu.

DANIŞTAY: ARAŞTIRILSIN

DW Türkçe’de yer alan habere bakılırsa ret sonucu bu sefer de Danıştay’a taşındı. Danıştay 10. Dairesi itirazı kabul ederek, yönetim mahkemesinin sonucunın bozulmasına karar verdi.

sonucun öne sürülen nedeninde, dava konusu uyuşmazlığın Coca-Cola İçecek AŞ tarafınca üretilen gazlı içeceklerin içerisinde bulunan şeker, fosforik asit, karamel/4-metilimidizol, kafein, aspartam ve bisfenolA üzere katkı hususlarının insan sıhhati açısından ziyanlı olup olmadığının belirlenmesi konusunda toplandığına işaret edildi.

EKSİK İNCELEME YAPILDI

Mahallî mahkemenin bu konuya ait rastgele bir araştırma ve inceleme yapmadan davayı reddettiğine dikkat çekilen kararda
, “Bilirkişi incelemesi yaptırılmak suretiyle Coca-Cola İçecek AŞ tarafınca üretilen gazlı içeceklerin içerisinde üstte sayılan katkı unsurların bulunup bulunmadığı, anılan hususların tespiti halinde mevzuatta kullanmasına müsaade verilip verilmediği ile kullanım ölçülerinin mevzuata uygun olup olmadığı ortaya konularak dava konusu sürecin hukuka uygunluk kontrolünün yapılması gerekirken, eksik inceleme ve kıymetlendirme kararında verilen davanın reddi tarafındaki mahkeme sonucunda türel isabet bulunmamaktadır” denildi.