Evliliklerde tartışmaları engellemenin 5 yolu

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Her evlilikte tartışmalar yaşanır ve yaşanan tartışmalar kararında uzlaşmak koşul değildir. Değerli olan tartışmayı yönetebilmek ve probleme tahlil aramaktır.

Suçlayıcı olmayın

Evliliklerde yaşanan tartışmalarda suçlandığını düşünen kişi kendini savunur ya da tartışmayı daha epey alevlendirir. Örneğin ilgisizlikten yakınan taraf, ”benimle ilgilenmiyorsun, beni önemsemiyorsun, arkadaşlarına, ailene daha hayli vakit ayırıyorsun ancak bana vakit ayırmak istemiyorsun” biçiminde cümleler kurmuş olsun.

Burada kullanılan lisan ‘Sen Dili’dir. Sen ilgilenmedin, sen önemsemedin, sen vakit ayırmıyorsun. Bunları duyan taraf kendini savunmaya geçecektir. Sen Lisanı cümleleri yerine ”Ben Dili” kullanmalıyız. ”Benimle ilgilenmene gereksinimim var” yahut ”Bana daha fazla vakit ayırmanı istiyorum” formunda telaffuzların tercih edilmesi mevzuyu tahliline daha süratli ulaştıracaktır.

Hislerini küçümsemeyin

”Bunu mu kafana takıyorsun.”, ”Üzülecek öteki bir şey bulamadın mı?”, ”Saçma sapan şeylere sonlanıp büyütüyorsun”
formunda küçümseyici tabirler kullanmak eşinizin daha fazla kırılmasına sebep olacaktır. Eşinizin hislerini küçümsemek yerine onu anlamaya çalışın.

Genelleme yapmayın

Olumsuz genellemeler bağlarda ümitsizlik yaşatır. ”Hiç beni desteklemiyorsun, ne vakit yardım istesem kaçıyorsun” cümlesi suçlayıcı ve genelleyici bir tabirdir. Bunun yerine, ‘‘Geçen gün yardımına gereksinimim vardı ve takviyesini hissedemedim.” meseladeki üzere telaffuzlar tercih ederseniz kendinizi, genelleme yapmadan daha hakikat biçimde tabir edebilirsiniz.

Güç savaşına girmeyin

Birtakım bağlantılarda bilinmeyen bir güç savaşı var üzeredir. Eşler rakip değil tıpkı taraftadır, birbirleriyle yarış halinde olmaktan vazgeçmeliler. Unutmayın ki sizler birebir gemidesiniz.

Şikayet etmeyin

Daima şikayet etmek yerine problemlere tahlil bulmaya çalışmak, karşılaştırma yapmadan direkt muhtaçlık duyulan şeyleri söylemek en hakikat yoldur.

Psikolog Burcu Teker