Emniyetli çalışmada robotlar iş başında

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Emniyetli çalışmada robotlar iş başında
Dijital dönüşüm seyahati kapsamında, güç bölümünde yenilikçi ve öncü uygulamalara imza atan Tüpraş; içi petrol dolu, derin depolama tanklarında ve metrelerce yükseklikte bulunan ekipmanların periyodik denetimlerinde robotları çalıştırıyor. Artık Online Tank Robotik Denetim Sistemi ile depolama tankları servis dışı yapılmadan denetim edebiliyor. Şirket, bu biçimdece iş süreçlerini emniyetli çalışma açısından daha da güçlendiriyor.

Robotlar, yüksekte çalışma riskini ortadan kaldırıyor

Metrelerce üstlere ulaşan ekipmanların periyodik denetimleri kapsamında, kaldırma ekipmanları yahut yapı iskeleleri aracılığıyla insan gücüyle yapılan teknik denetimler görsel ve özel sensörler ile donatılmış robotlarca üstlenilerek; riskleri ortadan kaldıran emniyetli bir ortam sağlanıyor. Bu sayede olağanda erişimi güç olan yüksekteki boru sınırları ve ekipmanların kalınlıkları da çarçabuk ölçülebiliyor.

Basınçlı ekipmanların ve depolama tanklarının periyodik denetimleri Robotik Uzaktan Görsel Muayene ile gerçekleşiyor

“Drone ile Uzaktan Görsel Muayene” metodunda, robotik teknolojiler içerisinde özel donanımlı ve kullanım alanına mahsus denetim yazılımı bulunduran kapalı alan için tasarlanan bir drone kullanılıyor.

Yükseklik boyutları 5 ila 40 metre içinde değişkenlik gösteren basınçlı ekipmanlar ile 15-18 metre derinlikteki petrol depolama tanklarında insan yerine çalışan robotlar, kapalı alanlarda insan iş gücünü en aza indirerek sürecin risk ve zorluklarını ortadan kaldırıyor.

Drone ile yapılan uzaktan görsel muayene çalışmasında, kapalı alandaki ekipmanın her noktasından alınan yüksek çözünürlüklü görseller ve sensör dataları kıymetlendirilerek, 3 boyutlu modelleme ile ayrıntılı incelemeler gerçekleştirilebiliyor.

Online Tank Robotik Denetim Yolu ile görünmez mahzurlar tespit edilebiliyor

Dijitalleşme kapsamında uygulamaya alınan bir öbür teknoloji olan “Online Tank Robotik Denetim Yöntemi”nde ise, özel donanımlı ve ATEX sınıfına uygun paletli bir robot, ortasında petrol eserleri bulunan depolama tankları servis dışı edilmeden denetim edilmesine imkân sağlıyor.

Robot üzerinde bulunan 3 boyutlu sonar, sensör ve kameraları yardımıyla tank ortasında karşılaşılabilecek pürüzler basitçe tespit ederek aşabiliyor. Özel yazılımı yardımıyla haritası çıkarılan depolama tanklarının en kritik bileşeni olan tank tabanlarının periyodik denetimleri hem görsel tıpkı vakitte dünyada en tesirli formül olarak kabul edilen MFL ve UT teknolojileri ile gerçekleştiriliyor.

Depolama tanklarında devre dışı edilmesinden tekrar devreye alınmasına kadar klâsik prosedürle ortalama 7 ay sürecek tank periyodik denetim süreçleri, online tank robotik denetim sistemiyle yaklaşık 1 ayda tamamlanabiliyor. Robotik Denetim neticelerina göre tank devre dışı edilmeden yapılacak bakım ve tamirat çalışmaları evvelinde planlanabiliyor.

“Robotik teknolojilerin kullanmasıyla, insan iş gücünü emniyet odaklı dijital uygulamalarla desteklemeyi hedefliyoruz”

birinci vakit içinderda İzmit Rafinerisi’nde devreye alınan robotik saha uygulamalarına ait bilgi veren İzmit Rafinerisi Müdürü Metin Tüfekçioğlu, “Emniyet en kıymetli kıymetimiz. Tüm iş süreçlerimizde ‘Önce İnsan’ diyerek, ‘Geleceğim Emniyetim’ mottosuyla hareket ediyoruz. Sağlık, Emniyet, Etraf (SEÇ) ve Proses Emniyeti Standartlarımıza tüm çalışanlarımız ve tahlil ortaklarımızın şartsız uymalarını bekliyoruz. Teknolojiden en üst seviyede yararlanarak, çalışanlarımızın riskli ortamlara girmelerine gerek kalmayacak emniyetli iş ortamını sağlamak temel prensiplerimiz içinde yer alıyor. Robotik teknolojilerin rafineri alanlarımızda yaygınlaşması ile öncelikli maksadımız, insan iş gücünü emniyet odaklı dijital uygulamalarla desteklemek. bu biçimdece yinelayan ve riskli işler için robot teknolojilerinden faydalanırken, insan kaynağımızın ise bilgi ve deneyim çeşitliliğini, yetkinliklerini geliştirerek kritik karar verme süreçlerinde yer almasını amaçlıyoruz ayrıyeten, kaynak ve vakit tasarrufuyla verimlilik ve performansında artışı da hedefliyoruz” dedi.

Tüfekçioğlu, petrol tanklarında ve kaldırma ekipmanı yahut yapı iskelesi kullanması gereken yüksekte çalışma noktalarında robot iş gücü kullanmasıyla ilgili olarak şunları söz etti: “Önce çalışanlarımızın sıhhatini düşünerek geliştirdiğimiz uygulamalarla, riskli noktalarda fizikî insan gücü kullanmasının önüne geçecek çalışmaları hayata geçirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. bu biçimdece, tanklarda gerçekleşen görsel muayenelerde şartların zorlaşması sebebiyle insan gözünden kaçabilecek belirtileri de engellemiş olacağız ayrıyeten, objektif ve yinelanabilir muayeneler yapmak da mümkün olacak. Gayeye özel tasarlanan robotların elde ettiği datalar kritik noktalarda net kararlar almamızı kolaylaşacak. Denetimler, öngörülenden daha kısa müddette, daha ayrıntılı ve emniyetli bir biçimde bakımlarımızı yapabilmemizi sağlayacak. İlerleyen senelerda yapılacak periyodik denetimler için de geriye dönük referans olabilecek, karşılaştırılabilir dataları incelememiz de mümkün olabilecek. Bu sayede ünite ve tank planlı duruş müddetlerinde en az yüzde 10 ila 20 vakit tasarrufu yapmış olacağız.”dedi.

Tüpraş’ın öncü teknolojilerinin memleketler arası platformlarda da dala örnek olduğunu belirten Tüfekçioğlu, “Uygulamalarımızın bir kısmı kendi alanında ülkemiz rafinaj dalında birinci olma niteliği taşıyor. Örnek uygulamalarımızı memleketler arası platformlarda da paylaşıyoruz. Rafineriler üzere güçlü çalışma şartlarının olduğu üretim tesislerinde, muayene ve bakım için robotik süratle gelişen teknolojinin geliştirilmesini ve uygulanmasını teşvik eden bir kuruluş olan SPRINT Robotics’in üyesiyiz. bu biçimdece Ar-Ge ve pazar inovasyonuna yönelik ortak sanayi projelerini başlatma, robotik teknolojilerle ilgili yenilikleri takip etme, stratejik yol haritası oluşturma, ilgili şirketlerin olduğu platformun birikiminden yaralanma, online bilgi ağına erişim üzere fırsatlara da ulaşabiliyoruz” dedi.

Hibya Haber Ajansı
Alıntıdır