Derlüks Yatırım’ın iştiraki vasıtasıyla güç bölümüne yatırımı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Derlüks Yatırım’ın iştiraki vasıtasıyla güç bölümüne yatırımı
Derlüks Yatırım Holding A.Ş, iştiraki vasıtasıyla güç bölümüne yatırımına ait bildirim yaptı.

Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklama şöyleki:

”Yüzde 45 iştirakimiz pozisyonunda bulunan Toprak Yenilenebilir Güç A.Ş aracılığıyla güneş gücü santralleri (GES) dalına yatırım yapmayı planladığımızı 30.12.2020 tarih ve 2020/28 numaralı idare konseyi sonucumızda açıklamıştık. Çalışmalar sonucunda Şanlıurfa Bölücek ve Kayseri Tomarza’da heyeti toplam kapasitesi 19.374 MWp olan Güney 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12 ve HTD 1,HTD 2, HTD A, HTD B, HTD C güneş gücü santrallerinin 23.500.000 Amerikan Doları bedelle satın alınmasına karar verilmiştir. Satın alma ile ilgili mukavele ve ön ödeme yapılmış olup, evre süreçlerinin 3 ay içerisinde tamamlanması beklenmektedir. Kelam konusu satın alınan santraller, 2018 Ocak ve 2017 Eylül aylarında devreye girmiş, 10 yıl bouyunca 13,3 USD cent/kWh ünite fiyattan Yenilenebilir Güç Kaynakları Destekleme Düzeneği (YEKDEM) kapsamında elektrik üretimi ve satışı yapmak üzere Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş ve Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş ile kontratı bulunan şirketlerdir. Bilhassa 29.01.2021 tarihindeki ve 3453 sayılı Cumhurbaşkanı sonucundan daha sonra 01.07.2021 tarihi öncesinde devreye giren bu çeşit santraller avantajlı pozisyonunu sürdürmüştür. İştirakimizin yaptığı bu satın alma kararı şirketimizin toplam cirosu ve Faiz Amortisman Vergi Öncesi Karı (FAVÖK) olumlu etkilenecektir. Satın alınan şirketlerin 2021 yılı üretim ve satış sayıları ve bölgenin ışıma oranlarına nazaran yapılan tahlillerde, YEKDEM müddetince yıllık ortalama 4.268.000 Amerikan Doları’na yakın ciro ve 3.814.000 Amerikan Doları’na yakın FAVÖK elde etmesi beklenmektedir. Bu alımlarla bir arada Toprak Güç’ün üretim gücü 31.341 MWp’ye çıkacaktır. Alım garantisi olması döviz bazlı getirisi, yüksek FAVÖK marjı, son iklimsel gelişmeler kararı gündeme tekrar gelen teşvikler yenilenebilir güç bölümüne olan ilgiyi artırmaktadır. Bu niçinle holdingimizin de dala olan ilgisi sürmekte, yatırım imkanlarını araştırmaya devam etmektedir.”

Hibya Haber Ajansı
Alıntıdır