Cumhurbaşkanı’ndan ‘helallik’ beklediğini söyleyen Arınç’tan dikkat çeken açıklama: Erdoğan “Ben aday olacağım” demedi

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Konseyi’nden (YİK) istifa eden AK Parti’nin kurucularından, eski TBMM Lideri ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, BBC Türkçe’den Ece Göksedef’in sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde sıkıntılar olduğunu belirten Arınç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için Kardeş diyebildiğim insan bana sahip çıkmazsa gücenirim. Bunun helallik olarak bana dönmesini isterim” dedi. Arınç, “Ona karşı hiç bir vakit rakip olmayacağım diye bir içtihatta bulundum. Beni fazla zorlamasınlar.” tabirlerini kullandı. Seçim olması halinde desteklediği ya da kestirim ettiği bir aday olup olmadığını soran muhabire, ”Benim vereceğim isimler yalnızca tartışılır hale getirir.” diyen Arınç, ayrıyeten Erdoğan için 2002 yılında ”Olmadan biz seçime girdik. Demek ki o olmasa bile AK Parti harika bir parti olarak geliyordu’ cümlelerini kullandı.

‘BANA KARŞI SÖYLENMİŞ KELAMLARDAN ÖTÜRÜ BİR HELALLİK BEKLERİM’

2002-2007 yılları içinde AK Parti iktidarının birinci Meclis Lideri olan, 2009-2015 ortası da Başbakan Yardımcılığı ve Hükümet Sözcülüğü yapan, akabinde etkin siyasetten çekilen Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan için “Kardeş diyebildiğim insan bana sahip çıkmazsa gücenirim. Bunun helallik olarak bana dönmesini isterim” dedi.

Erdoğan’la vakit zaman fikir ayrılıkları yaşasa da bir vakit içinder en yakınlarından biri olan Arınç, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde sıkıntılar olduğunu söylemiş oldu, “Yargı bağımsızlığı için iklim değişmeli” dedi.

AK Parti başkanı Erdoğan’a muhalefet etmemek üzere bir ‘içtihatta bulunduğunu’ da belirten Arınç, “Beni fazla zorlamasınlar. Zira içtihatlar vakit zaman değişebilir.” dedi.

BBC Türkçe’de yer alan röportaja göre, Kasım 2020’de Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın uzun tutukluluk müddetlerini eleştirmesinin akabinde MHP önderi Devlet Bahçeli’nin sert tenkitlerine gaye olan ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Heyeti’nden istifa eden Arınç’ın öne çıkan cümleleri şöyleki:

2000’li yılların başına kadar, yaklaşık 30 yıl Necmettin Erbakan sıklıkla muhalefetteydi, yasaklar oldu. Buna karşın bu hareketten, bugün hâlâ tesirli olan kuvvetli bir takım çıktı. AK Parti 20 yıllık iktidarında bu biçimde bir takım üretebildi mi?

Bülent Arınç, Necmettin Erbakan

Arınç: Bizim siyasete başlamamız, gelişmemiz, güçlenmemiz, belirli bir üslup kazanmamız Erbakan Hoca’nın yardımıyla olmuştur. Onun için bugün Abdullah Bey’i cumhurbaşkanı yapan, Bülent Bey’i meclis lideri yapan Sayın Erdoğan’dır derlerse, bunların hepsi bir kenara, bizim hepimizi Erbakan Hoca yetiştirdi. Bizi milletvekili yapan da belediye lideri yapan da odur.

Bu takımlaşma bugün sermayeden yiyor. 20 yıldan bu yana kaliteli, hoş beşerler da yetişmiştir lakin bugün bunların büyük kısmı idarede yahut hükümet etmede sorumlu mevkide değildir.

Daha evvel “2001’de partimizin başında Sayın Erdoğan olmasaydı kazanamazdık fakat o da biz olmasaydık bu kadar kuvvetli olmazdı, eksik kalırdı” demiştiniz.

Çok hakikat.

Bugün Sayın Erdoğan’ın eksik kaldığını düşünüyor musunuz?

O kendi tercihidir. Etrafını o tercih ediyor, bir arada çalıştığı insanlara o karar veriyor. O insanların güzel, başarılı yahut kalitesiz olup olmadıklarını ona sormak lazım. Ben onlar hakkında rastgele bir olumsuz, olumsuz beyanda bulunamam, saygısızlık olur. Lakin bunu kaygı edinen beşerler için söylüyorum, kimse zorla birilerini Sayın Cumhurbaşkanımızın yanına getirmedi. Ailesinden başlayarak suya atılan taşın dalga dalga yayılması üzere, bu etrafın tamamı Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsen kendi dileğiyle olmuştur.

2002’de Sayın Erdoğan siyasi yasaklıydı. Bize “Siz iktidara gelseniz başbakanınız kim olacak?” diye soruyorlardı. bu biçimde dedim ki “Bizim gücümüz buradan geliyor, ben size 10 tane başbakan adayı ismi sayacağım. Abdullah Gül, Bülent Arınç, Cemil Çiçek, Abdüllatif Şener…” 10 isim saydım.

Eşitler içinde birinci Tayyip Beyefendi olmalıydı zira epeyce süper bir belediye başkanlığı yaptı. Cezaevinden çıkınca halk kahramanı haline geldi. Lakin o olmadan biz seçime girdik. Demek ki o olmasa bile AK Parti süper bir parti olarak geliyordu.

Sizin birfazlaca sözünüz siyasi literatüre girdi. ‘Özgül ağırlık’ da bunlardan biri. Erbakan’ın, Demirel’in, Ecevit’in vaktinde partilerinde özgül tartısı olan hayli sayıda isim vardı. Lakin son devirde AK Parti’de bu sayı bir çok azaldı. Bunun niçini nedir?

Bunun niçini de kendi tercihleridir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, bu sistemi savunanlardan birinin sözüyle -ki bunun Mehmet Uçum’a ilişkin olduğunu söylüyorlar- bugünkü sistem tek kişilik bir hükümet sistemidir. Onun sözü olarak söylüyorum, gerçek de budur.

Bu sistem şu anda tıkır tıkır işlemiyor. Sistemin tümü için demiyorum fakat uygulamada bir kadro sorunlar ortaya çıktı. Sanıyorum Sayın Cumhurbaşkanı da bunun farkında.

İkincisi Ahmet Davutoğlu’ndan daha sonra epeyce konuşulan bir sorun, düşük profilli başbakan… Bu bizim yapımıza uygun değil. Düşük profil deyince, her şey uygunuyla doğrusuyla bir numaraya yönelince, özgül yükü olan kişi kalmadı. Kala kala bir ben kaldım, onun da ne kadar azaltıldığını görüyoruz.

Pekala, bu biçimde farklı bir cübbeye geçiyorum. Daha evvel iki defa hükümetin sert bir tavır ortasında olduğu davalarla ilgili “Cübbemi giyesim geldi” demiştiniz. Bugün Türkiye’de adalet yeterli işliyor mu, yargı bağımsız mı sizce?

Yargı, anayasa değişikliğinden daha sonra yalnızca bağımsız değil tarafsız da oldu, olmalı. Artık yeni bir sıfat daha eklendi. beraberinde gözü pek da olmalı. Bunu ekleyenler siyasetçiler, bence boş değil. Yalnızca yazılı hukuka bakacak, sonucunı verecek, temyiz mercileri güzel çalışacak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları yahut AYM’nin kararları da uygulanacak. Bunu uygulamak için de yürek ve kararlılığa muhtaçlık var.

Buradan yargının bağımsız olmadığını düşündüğünüzü anlıyorum.

Eza var. Tam o denli bir tespit yapmayayım fakat bütün olarak yargıda külfet var mı derseniz, var. birebir vakitte epeyce büyük ıstırap var. Bu meşakkatlerin giderilmesi için Türkiye’de tahminen bir iklim değişikliğine, anlayış değişikliğine gereksinim var.

Sanıyorum bu da olacak zira her insanın adaletten beklentisi büyük. Beklenti büyük olunca, muhtaçlık büyük olunca bunun gerisi gelir. Gecelerin en koyu vakti, şafak vaktine en yakın olan zamanmış.

Bu iklim değişikliği bu iktidar vaktinde olabilir mi sizce?

Olacak Allah’ın müsaadesiyle. Olacak, olmalı.

Sizin bir sözünüz vardı, “Adaletin olmadığı yerde zulüm vardır” diye. O noktada mı sizce şu an Türkiye?

Bu bir gerçek. Devletin dini adalettir, devletin küfrü zulümdür. Bu bizim büyüklerimizin kelamıdır. Adaletsizliğin karşısında yalnızca zulüm olur, haksızlık olur, öbür bir şey olmaz.

Düşünebiliyor musunuz, uzun tutukluluktan dolayı… Bir beşere bunu reva görmemek lazım. Bu kim olursa olsun. İsim vermiyorum, isim verdiğim vakit zirveme biniyorlar. Lakin Ece Göksedef olarak ben size şu bulunduğunuz odadan bir gün hiç dışarı çıkmayacaksınız desem aklınızı kaçırırsınız. Siz bana birebir şeyi yaparsanız ben de tıpkı duruma gelirim.

Tutukluluk bir istisnadır. Ceza katılaşana kadar niçin içeride kalsın bir insan?

AK Parti bir ‘özgürlükler partisi’ telaffuzuyla geldi ve farklı kısımlardan oy da aldı lakin bugün geldiğiniz noktada önemli kopuşlar oldu. Bugün artık beş, altı yıl evvel kopmuş olan ve sessiz kalan isimlerden yüksek sesle tenkitler de duymaya başladık. Ne oldu AK Parti’ye? Kırılma noktaları neydi?

Birinci geldiğimiz vakitten 2010 referandumuna kadar, 2013’teki bir ekip olayların başlamasına kadar, tabir, teşebbüs, inanç ve fikir özgürlüğünden, fikir özgürlüğünden yanaydık.

Biz hoş bir periyot yaşadık, son vakit içinderda tahminen kimi geri gidişler var. 2011’de yüzde 50 oyu yalnızca AK Parti’nin çekirdeğinden almadık.

Artık alabilir miyiz? Herbiçimde alamayız.

İşte bunun niçini nedir?

Bunun niçini epeyce. Kale düşmüş de ordu kumandanı, kale kumandanını çağırmış. Bu kale niçin teslim oldu? Efendim 10 tane niçini var, demiş. E say bakalım? Bir; barutumuz bitmişti. İkincisini saymaya gerek yok demiş.

Barut biterse kaleyi savunmak mümkün değil. Bunu misal bir öykü olarak söylüyorum.

Renklerin hepsi hoştu lakin evvel beyaz bozuldu. Beyaz lekelendi mi ardı esasen geliyor, alaca bulaca… Hoş günler goreceğiz çocuklar, güneşli hoş günler. Motorları süreceğiz denizin dalgalarına.

Siz vaktinde orta vermek gerekir diyerek etkin siyasetten çekildiniz. Sizce AK Parti de dinlenmeye çekilse, iktidarda olmadığı bir periyotta kendine dönse, neleri yanlış yaptık diye sorgulasa, daha kuvvetli bir geri dönüş olabilir mi?

Bunun için kenara çekilmesine gerek yok, artık de yapabilir isterse, tahminen de yapıyordur. Yani biz gövdemizi sağlam hale getirirsek bir daha eski günlere dönebiliriz zira şu halimizle bile milletin ümidi AK Parti’de.

Öteki partilerin oylarını üç beş artırdıkları hayli kıymetli değil fakat biz hâlâ epeyce değerli bir noktadayız. Öteki partiler ona alternatif olacak durumda değiller şu anda. Millet diyor ki “Senin kusurların, yanlışların var ancak ben ümidimi kesmedim senden.”

Sanki liyakata verilen kıymet azaldığı için mi bu sorgulama zorlaştı? Öteki bir röportajınızda siz söylemiştiniz, oğlunuza mezun olduktan daha sonra biroldukça yerden müşavirlik teklifleri geldiğini ancak oğlunuzun kabul etmediğini anlatmıştınız. Buradan da anlıyoruz ki siyasalların yakınlarına bu teklifler geliyor.

Bu önemli bir sorun. Fakat Türk siyasetinde bu eski bir gelenektir. 2002’den 2007’ye kadar meclis başkanlığı yaptım. bu biçimde meclise alınacak takımların hepsi istisnai takımlardı. Tüm evrakları inceledim, işçinin üçte biri milletvekillerinin, bakanların birinci, ikinci dereceden yakınlarıydı.

Artık bu ehliyet ve liyakat konusunda hayli büyük ıstıraplar konuşuluyor. Ben de şahidiyim. Bu istisnai takımlar ziyadesiyle çalıştırılıyor. Hatta turnike sistemine geçildi. Sizi alıp diğer takıma veriyor, sizin yerinize diğer birini alıyor, onu diğer takıma veriyor. KPSS’den 90 almış insan bu biçimde bir şeye girmiyor lakin KPSS’de 50 puanı bile olmayan birisini istisnai takımdan alıyor.

Vaktinde Yüksek İstişare Kurulu’ndayken (YİK) “Siyasi bir nazaranv beklemiyorum lakin bir bakılırsav verilirse hayır demem, yaparım” demiştiniz. Bugün bu biçimde bir teklif gelse ne dersiniz? AK Parti ile kendinizi nerede konumlandırıyorsunuz?

Artık o denli bir teklifin geleceğini düşünmüyorum. Fakat ben AK Parti’nin kurucusuyum, meskenin sahibiyim. AK Parti’de benden daha kıdemli insan yok. Ben bu partinin sac ayaklarından, kurucularından, temel taşlarından birisiyim. Buna kızanlar, kıskananlar, beni kötülemek isteyenler çıkabilir. Güneş balçıkla sıvanmıyor.

Başımı AK Parti’den öteki bir partiye çevirmem. AK Parti’de olacağım, cumhurbaşkanımızın yanında, etrafında olacağım. Ona karşı hiç bir vakit rakip olmayacağım diye bir içtihatta bulundum. Beni fazla zorlamasınlar. Zira içtihatlar vakit zaman değişebilir.

Muhalefet olarak değil tenkit yaparak katkıda bulunmak istiyorum diyorsunuz lakin son periyotta tenkit yapan isimlerin bir biçimde sessizliğe döndürüldüğünü, sert reaksiyon aldığını, sizin YİK’ten istifa etmek durumunda kaldığınızı gördük. İçeride kalarak eleştirmenin hâlâ yapan olduğunu, sonuç verdiğini düşünüyor musunuz şu an?

kararın ne olacağını ben tayin edemem. Ben kendime bu biçimde bir misyon biçtim. Benimki muhalefet değil, tenkittir. Muhalefet etmek isteyen arkadaşlarımız ayrıldı, partilerini kurdular. Bizim sözlerimiz kâr etmedi, biz mecburen ayrıldık dediler.

Beni fazla zorlamasınlar diyorsunuz, siz de o noktaya gelebilir misiniz?

Gelmem. Ben oradaki içtihadımı değiştiririm de bu biçimde bir içtihat yapmam. Öbür bir parti kurmak yahut diğer bir partiye katılmak kanısında değilim şu anda.

Sayın Erdoğan’a AK Parti içerisinde rakip olmak üzere bir fikriniz olabilir mi?

Hayır, bu biçimde bir fikrim muhakkak yok.

Kısa bir süre evvel KHK’lar ve yargıdaki kimi uygulamalar konusunda, tenkidin biraz ötesine geçip bir muhalefet partisinde yer alan Mustafa Yeneroğlu’yla görüştünüz.

Bunların birbiriyle ilgisi yok. Yeneroğlu fazlaca yeterli bir hukukçudur, benim epey beğendiğim bir insan hakları aktivistidir. İsimli yargılamalardaki yanlışlıklar üzerine bir kitap yazdı, bana da takdim etti. Ben de istişare etmek üzere kendisiyle görüşmeye gittim. Bu epeyce olağanüstü bir şey değil. Ben kimlerle görüşüyorum bir bilseler akılları başlarından sarfiyat.

Ben HDP’lilerle de, CHP’lilerle de görüşüyorum. Ben hakikat arayıcısıyım. Söylenen kelam doğruysa ben o kelamı söyleyen kimdir diye bakmam, gerisinden giderim.

Ben Ayhan Bilgen’le de konuşuyorum. Biz kabul etseydik bize gelip milletvekili olurdu, bizimkiler sırtını dönünce HDP’den teklif alıp oraya gitti. Bu, insanın kötülük yaptığını göstermez ki; Ayhan Bilgen dayanılmaz bir sosyologdur. Çok başarılı bir belediye başkanlığı da oldu. Partisini kürsüden epeyce akla yatkın savundu. Dağdan gelenlere benzemiyor, o kentli bir insan.

Kısa bir süre evvel kırgın olduğunuzu söylemiştiniz. Daha evvel de farklı bir konuyla ilgili konuşurken “Gönül almak parti önderinin işidir” demiştiniz. Sayın Erdoğan’ın gönül almasını bekliyor musunuz sizden?

Biz ağabey-kardeş alakası ortasındayız. Özelde bana ağabey diye hitap eder, biz Tayyip Beyefendi diye ona hitap ederiz. Evet, eski samimi günler şu anda yok lakin bu bizim özündeki birlikteliğimizi değiştirmez.

olağan olarak bana karşı söylenmiş kelamlardan dolayı kendisinden bir helallik dilerim, beklerim. Bu fazlaca değerli zira benim için.

Ben onu Bahçeli üzere görmüyorum, Bahçeli geçmişten beri bizim dışımızda bir insan. O ne söylerse onunla diğer türlü hesaplaşırız vakti, tabanı geldiğinde.

Lakin ağabey-kardeş bağı içerisinde olan beşerler birbirlerini kırmamalı, birbirlerine sırt çevirmemeli. Bir adam eşkiyaya sahip çıkarken benim kardeş diyebildiğim bir insan bana sahip çıkmazsa ben bundan gücenirim. Bunun da helallik olarak bana dönmesini isterim. Biz bunları kendi ortamızda halledeceğiz inşallah. Bundan dolayı bir kırgınlığım elbette vardır lakin bunu reddedecek noktada değiliz.

Benim de yanılgılarım olmuş olabilir. Bunu biz kendi mabeynimizde kesinlikle çözeceğiz.

Sayın Bahçeli’den bahsetmişken, sizce MHP ile işbirliği AK Parti için bir can yeleği mi yoksa yük mı?

Cumhur İttifakı konusunda Sayın Cumhurbaşkanımız epey savlı. Bunun mezara kadar devam edeceğini söylüyor ve bu birlikteliği kimsenin bozmamasını istek ediyor. O yüzden tenkit hakkımı ben şimdilik erteliyorum. Vakti gelir yahut gelmez lakin bugün bahs-i paha değil.

İttifaklar her vakit gözden geçirilebilir, her vakit kâr-zarar istikrarı gözetilebilir. Statik değiliz biz, kaideler değişebilir. Bu değişen kaideler içerisinde iki taraf konuşup anlaşabilir, tahminen üçüncü partiye gereksinim duyulabilir, tahminen hiç bir partiye gereksinim duyulmayabilir. Bu MHP açısından da olur, bakarsınız ben tek başıma seçime gireceğim diyebilir.

Bugün iktidarda Sayın Bahçeli’nin onay vermediği bir adım atılabilir mi sizce?

Karşılık yok, no comment.

50+1 tartışmaları var son devirde, sizin niyetiniz nedir bununla ilgili?

50+1 Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin şimdi temelidir. Birbirinden farklı düşünmemek lazım. Bunu fazlaca benimsediğim için söylemiyorum ancak bu sistem anayasa oylamasından geçti ve buna halk karar verdi.

Ancak 50+1’i buradan çıkaralım da öbürleri motamot kalsın derseniz bu birbirinden farklı bir şey olur. Zira bu sistemi getirenler ittifaka muhtaçlık duyulacak bir sistemi getirdiler. Cumhurbaşkanımız da bunun farkında, Temel Karamollaoğlu’na söylemiş olduklerine nazaran.

Bugün seçim olsa ne olur, öngörünüz nedir?

Ben önümü bakılırsamiyorum, ufkum daraldı. Evvelden pencereden baktığım vakit 10 yıl, 20 yıl, 30 yıl daha sonrasını gorebiliyordum. Bugün bakılırsamiyorum.

niye bakılırsamiyorsunuz?

goremiyorum. Siz nazaranbiliyorsanız bana da söyleyin.

Siz tecrübeli bir siyasetçisiniz. Sizin öngörülerinizin farklı bir manası var, onun için soruyorum.

(Gülerek) İnşallah sizin kadar kadir değer bilenler çıkarsa evet öyleyim. Şu anda goremiyorum fakat ben AK Parti’nin başarılı olmasını istiyorum, başarılı olacağına inanıyorum.

Az evvel bahsettiniz, 2001’de siyaset taban noktasındaydı, biz o denli bir ortamdan çıkarak geldik diye… O devir bir ekonomik kriz de vardı. Şu anda da birebir ortamı görüyor musunuz? Siyaset şu an da taban noktasına gidiyor olabilir mi?

Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımız bugün ne kadar epey zahmet çekiyorlarsa bu kahırlar gerçektir, bu inkâr edilemez. Natürel iktidar bunun sebeplerini farklı hallerde izah edebilir. Ona da girmeyelim. Lakin bu milletin gözü hâlâ “Tayyip Beyefendi, AK Parti bu işi düzeltir” noktasında. Bu ümidin kaybolmaması lazım.

Sayın Karamollaoğlu’nun kelamlarından bahsettiniz siz de, görüşmeleri daha sonrasında “Durumun makûs olduğunu söylüyorum lakin Sayın Erdoğan ‘hayır, muhalefet abartıyor, bence her şey dört dörtlük diyor.’ açıklaması yaptı. Buna Sayın Erdoğan’dan bir yalanlama gelmedi. Sizce de halkın nabzını tutamama hâli, gerçeklikten kopuş var mı?

Bunu ben bilmem. İkisinin içindeki konuşmanın şahidi değilim. Ben kendi bakılırsabildiğim kadarıyla bunları söylüyorum. her insanın her şeyi söylemesinden de tarafım ben. Yalnızca takdir değil ki… Bizi iktidara getiren şey takdir değil ki, kimse bizi takdir etmedi. Biz manşetlerle savaşarak, dış dünyayla savaşarak geldik. Fakat biz onlara kendimizi anlattık. Biz Avrupa Birliği üyelerinden, ABD’den epey takviye gördük.

Yani biz Batı’nın ortasındayız, Avrupa’nın bir üyesiyiz, o denli Şangay, Moskova filan değil. Bizim istikametimiz Batı’ya hakikat. Doğudan batıya yanlışsız akan ırmağın ortasındayız biz. Bu ışık, bu aydınlanma bu biçimde geldi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden 10 milyar dolar gelecek diye herkesi karşılıyoruz. halbuki bu beşerler beş, altı seniçin beri Türkiye’deki darbenin finansörü olarak anılmışlardı. Buradan dış siyasetteki bir gerçeği görmemiz lazım: Ebedi düşmanlıklar yok, ebedi dostluklar da yok, iki tarafın çıkarları var. Bu çıkarlar ne kadar örtüşürse münasebetlerimizi o kadar güzel götürmeliyiz.

2019’da İstanbul seçimleri yinelanırken “Geleceğin cumhurbaşkanı adayını yaratıyorsunuz” demiştiniz Sayın Ekrem İmamoğlu için. Millet İttifakı’nın adayı İmamoğlu olabilir mi, sizin fikriniz nedir?

Emin olun bunu bilmiyorum, düşünmüyorum. Ben bizim adayımızın kazanması gerektiğini düşünüyorum. Bizim adayımızın kim olacağı konusunda yalnızca Bahçeli’nin söylemiş olduği var, “Bizim adayımız Erdoğan’dır” diyor.

Lakin AK Parti cenahından ve şahsen Erdoğan’ın kendisinden “Ben aday olacağım” diye bir kelam gelmedi.

Olmama ihtimali var mı sizce?

O açıdan demiyorum. Cumhur İttifakı iki parti ise Bahçeli kendi çıkarları açısından bizim adayımız budur dedi. AK Parti’nin sözcüsünden, AK Parti’nin genel liderinden, Cumhurbaşkanlığı sözcüsünden “Bizim de önümüzdeki seçimde adayımız Sayın Cumhurbaşkanı” söylemiş olduğini duymadık.

Dememeleri gerçek aslına bakarsan. Türkiye’de siyaset, Demirel’in tabiriyle 24 saatte bile değişebilecek bir değişim içerisinde. 10 saatte 10 kere gündem değişir. Biz gündemi takip etmekte zorlanıyoruz. Bir günde sabah 9.30’dan akşamüzeri 15.30’a kadar altı saatte dolar iki lira birden arttı.

Yani şunu söylemek istiyorum, bugünden yarına bir karar vermemek lazım. Sayın Cumhurbaşkanımız olağan olarak yine aday olmayı düşünüyordur, gönlünden geçiriyordur. Lakin bunun vakti artık değil. O doğrusunu yapıyor. Yarın bu açıklamayı yapar mı, yapmaz mı? Koşullara bakar, kendi imkanlarına bakar, hakikat olan nedir, buna bakar.

Bakın yalnızca BBC’ye söylüyorum, 2007’de cumhurbaşkanı adayımız kim olacak diye istişareye geldi. Ben dedim ki “Siz beş yıldır başbakansınız, hayli başarılı oldunuz. Şayet gönlünüzden cumhurbaşkanlığını geçiriyorsanız hiç konuşmayalım, benim adayımsın, arkandayım” dedim. “Ben kendim düşünmüyorum” dedim. Bana karşılığı şu oldu, “Ben istişare etmeye geldim, çabucak hemen karar vermedim.”

İstişaremizi yaptık, Abdullah Beyefendi üzerinde karar verdik. 23 Nisan’da bu konuşma, 24 Nisan’da bu açıklamayı yaptı. Tayyip Beyefendi bu hususları epey uygun düşünen, hayli güzel hesaplayan bir insandır. ötürüsıyla önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimi ne vakit olacak, hangi kaidelerde olacak, siyaset nasıl şekillenmiş olacak, buna karar vermesi için bugün fazlaca erken.

Koşullar değişirse Sayın Erdoğan’ın aday olmama ihtimalini görüyorsunuz siz bu durumda.

Ben onu bilmem. Aday olacağı vakti yahut adaylığını ilan edeceği vakti yahut bunun tam aykırısını kendisi söyleyecektir. Ne vakit? İşte bu biçimde. Ben bu biçimdeı bilmiyorum, bu biçimdeı da kimsenin bilmesi mümkün değil.

Aday olmaması halinde aklınızda bir isim var mı?

2001’de sizin başbakan adayınız kim dediği vakit 10 tane isim verdiğimi söylemiştim, artık o noktada değilim. Benim vereceğim isimler de kimseyi ilgilendirmez, yalnızca tartışılır hale getirir. Ben şu anda Sayın Cumhurbaşkanımızın inşallah tek başına tekrar cumhurbaşkanlığını da, iktidarı da kazanacak seviyede epey olumlu, hoş işler yaparak bu işten de muvaffakiyetle çıkmasını dilek ediyorum.

Sayın Erdoğan bir biçimde çekilirse AK Parti’yi alıp götürecek bir isim yok mu? bu biçimde AK Parti bu gücünü de mi kaybedecek?

Siz hayli uygun bir sorgucusunuz ancak beni bağışlayın ben buna yanıt vermek istemiyorum. “Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini” diye bir şiir var. Türkiye yolda kalmaz. Türkiye inşallah sahibini bulur. Benim arzum yalnızca 40 yıllık arkadaşımın, Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu mevzudan da muvaffakiyetle çıkması.