Aydem’in planlanan yatırımları

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Aydem’in planlanan yatırımları
Aydem Yenilenebilir Güç A.Ş, planlanan yatırımlardaki gelişmelere ait bildirim yaptı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

”Şirketimizin Aydın’ın Söke ilçesinde yer alan ve halihazırda devrede olan 49,5 MWm/45 MWe heyeti gücündeki Söke RES tesisimize ek 44,9997 MWm şurası gücünde yardımcı kaynak güneş güç santrali (Hibrit GES) kurulmasına ait müracaatımız Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafınca uygun bulunmuş olup, uygun bulmaya ait 26.08.2021 tarih ve 10374-12 sayılı EPDK konsey sonucu tarafımıza 01.09.2021 tarihinde bildirim edilmiştir. İlgili şura sonucunda tanımlanmış olan teminat mektubu yükümlülüğünün yerine getirilmesi ve ÇED yönetmeliği uyarınca gerekli sonucun alınması ile Söke RES tesisimizin üretim lisansı toplam şurası gücü 94,4997 MWm/ 45 MWe olarak tadil edilecektir. Kelam konusu müsaade süreçlerinin 2021 yılı içerisinde tamamlanması hedeflenmekte ve takiben 2022 yılı içerisinde tesisin inşa faaliyetlerine başlanması planlanmaktadır. Üretim lisansının tadil süreçlerinin ve alınacak olan öbür müsaadelerin tamamlanması ile 44,9997 MWm konseyi gücündeki yardımcı kaynak güneş güç santrali yatırımı tamamlanarak bir daha 2022 yılı içerisinde devreye alınması planlanmaktadır. Tek bir üretim tesisinde birden çok kaynaktan elektrik gücü üretilebilmesine imkan sağlayan hibrit santraller, elektrik konseyi gücü sonları içerisinde daha fazla elektrik üretilmesine imkan vermektedir. Hibrit santraller yardımıyla rüzgar suratının yetersiz olduğu anlarda güneş gücünden, güneş ışığının yetersiz olduğu saatlerde de rüzgâr gücünden üretim gerçekleştirilerek mevsim şartlarının elektrik üretimine tesiri minimum düzeye indirilebilecek ve santralin çalışma müddeti artırılabilecektir. Üretim verimliliğine ek olarak, Söke RES içerisinde yapılması planlanan Hibrit GES yatırımının öne çıkan avantajları, yatırım ve operasyonel maliyetlerinin daha düşük olması ve ana kaynak olan rüzgar üretimi YEKDEM kapsamında olduğu için, yardımcı kaynak olan güneşten üretilecek elektrik gücünün de YEKDEM kapsamında pahalandırılacak olmasıdır.”

Hibya Haber Ajansı
Alıntıdır