Aerochamber eğitiminde hangi usul daha tesirli?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Özet:

Hedef: Hazne ve ölçülü doz inhaler kullanması bilhassa pediatrik yaş kümesinde yaygındır. Çocuklarda ilaç kullanması eğitimi hem aileye hem çocuğa verilmektedir. Çalışmamızın hedefi; verdiğimiz bu eğitimin anlaşılıp anlaşılmadığının belirlenmesi ve hangi eğitim metodunun daha faydalı olduğunun belirlenmesidir.

Sistemler: Çalışmaya alerji polikliniğimize başvuran hazne ve ölçülü doz inhaler kullanımı gereken hastalar alındı. Hastalarımız 2-16 yaş ortası çocuklardan oluşmaktaydı. Hastalar rastgele iki kümeye ayrıldı. Birinci kümeye hazne ve ölçülü doz inhaler kullanması görüntü gösterimi ile öğretildi. İkinci kümeye ise uygulamalı sözel anlatım ile öğretildi. Hastaların hazne ve ölçülü doz inhaleri kullanımı istendi ve daha evvelki çalışmalara benzeri biçimde 0-6 puan ortası olarak not verildi. Uygulamadaki yanlışlar ve eksiklikler bir daha anlatıldı. Aldıkları puanlar kendilerine söylendi ve 1 ay daha sonra bir daha denetime geldiklerinde tıpkı puanlamanın yine yapılacağı açıklandı. İkinci ay denetiminde bir daha hastaların hazne ve ölçülü doz inhaleri kullanımı istendi ve 0-6 puan ortası olarak not verildi.

Sonuçlar: Görüntü kümesinin kendi içerisinde yapılan incelemelerde birinci ay ve ikinci ay total skorları içinde bariz manalı fark vardı (p Tartışma: Sonuç olarak biz astımda hastaların hazne ve ölçülü doz inhaler kullanması eğitiminde hastaları sürece etkin olarak dahil etmenin müspet sonuçlarını göstermiş olduk. Etkin iştiraki ise imtihan motivasyonu ile sağladık. Gayemiz astım tedavisinin kıymetli bir basamağı olan hasta eğitimi konusunda literatüre katkıda bulunmaktır.