AB Büyükelçisi: Türkiye AİHM kurallarına uymalı

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Almanya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda’nın Ankara büyükelçisi, 18 Ekim’de ortak bir açıklama yayınlayarak, o gün itibariyle mahpusta dördüncü yılını dolduran işadamı Osman Kavala’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları doğrultusunda “serbest bırakılmasını” istemişti. Hükümet ve AK Parti’den yükselen tenkitlerin akabinde büyükelçiler, sonraki gün Dışişleri’ne çağrılarak uyarılmıştı. 21 Ekim’de “Bunları ülkemizde ağırlamak üzere bir lüksümüz olamaz” diyen Erdoğan 23 Ekim’de de dışişleri bakanına kelam konusu büyükelçilerin “istenmeyen kişi” ilan edilmesi için çabucak gereğinin yapılması istikametinde talimat verdiğini açıklamıştı.

‘TÜRKİYE KURALLARA RİAYET ETMELİ’

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’a konuşan Meyer-Landrut, “Büyükelçilerin sınırdışı edilmesi üzere bir durum olursa, bu AB Türkiye bağlantılarını nasıl bir noktaya getirir?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Tabii Türkiye, hangi adımı atar atmaz, spekülasyona girmem. Lakin uygun adım ne olabilir? Türkiye, Avrupa Konseyi’nin (AK) kurucu üyesi olmaktan haklı olarak gurur duyuyor. Lakin AK kurucu üyesi olarak da bütün üye devletlerin olduğu üzere Türkiye’nin de bu kurulun kurumlarına riayet etmesi gerekiyor. Örneğin AİHM de bu kurumlarından bir tanesi. Onun kararlarına uygun hareket etmesi bekleniyor. Biz Avrupa ülkeleri olarak bütün üye devletlerin bu kurumları kabul etmesini ve saymalarını, bütün ülkeler üzere Türkiye’nin de bu kararlara riayet etmesini bekliyoruz.”

‘GERİYE GİDİŞ VAR’

Meyer-Landrut, Osman Kavala tartışmasını, AB’nin son ilerleme raporuna da atıf yaparak şöyleki kıymetlendirdi:

“Ben aslında ortak çıkarlarımızın sarih olduğu alanlar üzerinde çalışmaya çabalıyorum. Ve işbirliğimizi geliştirebileceğimiz alanlara odaklanmaya çalışıyorum. Alışılmış bu, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı bizim ilgili olmadığımız alanlar manasına gelmiyor. Kurul hafta başında raporunu yayımladı. Burada da duruma dair AB’nin fikirlerini, bizim kanılarımızı nazaranbilirsiniz. Maalesef bir geriye gidiş, bir kötüleşme var. Raporda da bu detaylarıyla anlatılıyor. Bu rapor aslında AB’ye iştirak manasında bir rapor ve bu da Kopenhag kriterlerinin yerine getirilmediği manasına geliyor ve müzakereler donmuş vaziyette diyebiliriz. Raporun bu vurgularıyla da değişecek üzere değil. Lakin iklim konusunda, sıhhat, mülteciler ve göç üzere memleketler arası konularda bir arada çalışmayabileceğimiz manasına gelmiyor.”