350 emekçi arayan iş insanı sitem etti: Yatırım yapamıyoruz

PembePembe

New member
Denizli’de sanayicilerin en büyük problemlerinin başında çalıştıracak eleman bulamamak geliyor.

Denizli Organize Sanayi Bölgesinde üç farklı fabrikada oto camından, cam tencere kapağına kadar üretim yapıp 33 ülkeye ihraç eden iş adamı İrfan Duman, 830 bireye iş verdiklerini, Çardak Organize Sanayi Bölgesindeki emlakına da yatırım yapmak istediklerini lakin personel sorunu niçiniyle yatırıma giremediklerini söylemiş oldu.

Çardak OSB ile bir arada 300 -350 bireye daha iş verebileceklerini anlatan Duman, “Elli yıldır bu işin içerisindeyiz. Üretim yapıyoruz. Ancak bu son yıllar fazlaca hoş makineler aldık. Elektronik makineler aldık. Yurt dışı pazarlarımız epeyce düzgün daha sonra iç piyasada 8 yerde bölge müdürlüğümüz var. Sigortalara epeyce düzgün bir hizmet veriyoruz. Hizmetlerimiz hoş ancak kiminle konuştuysak arkadaşların sıkıntısı personel sıkıntısı. Geçen gün Çardak Organize Sanayi de toplantımız oldu. Bu personel düşüncesini nasıl gideririz diye çeşitli fikirler çıktı” dedi.

İrfan Duman

MÜHENDİSLERİN YARI MAAŞINI DEVLET YARISINI BİZ VERELİM

Okulunu bitirip gelmiş bir mühendise milyon dolarlık makineleri emanet edemediklerini, o makinenin başında çalışan yetişmiş elemana 4 bin TL maaş verirken mühendise 6 bin TL veremediklerine dikkat çeken Duman, “Bende orada da dedim ki bugün mühendisler geliyor, direk okuldan geldiği için makinenin başına veremiyoruz, çalıştıramıyoruz. niçini makinelerde çalışan çocuklar 4 bin TL civarında para alıyor. Gelen mühendise 4 bin liranın üzerinde para verme talihimiz yok. Çalışanlar bu sefer darılıyorlar. Onun mühendisliğini düşünmüyor. Bek ben daha yeterli biliyorum diyor. Mühendis arkadaşlar orada çalışmış olsa hoş işler çıkartılar. Bende dedim ki mühendis arkadaşları üretime kazandırabilmek için makine başında şahsen çalışan mühendislere hiç şayet olmazsa devletimiz bir iki yıl mühendisler sanayiliğe makine başında çalışmaya alışasıya kadar, sevk edesiye kadar biraz devletimiz yardımcı olması lazım. örneğin üç bin tel biz veriyorsak 3 bin TL de devlet verir 6 bin TL geçmiş olur. Makine çalıştırmayı da uygun bir ellere teslim etmiş oluruz. bu biçimde bir görüşte bulundum ve bu dillendirilmeli. Burada bizde 830 kişi çalışıyor. Tencere kapağı yapıyoruz çamdan, oto camı yapıyoruz. Bugün sokaklarda caddelerde dolaşan araçların tüm çamlarını yapıyoruz. Ayrıyeten 33 ülkeye de 80 müşteriye yurt dışı hizmet veriyoruz” diye konuştu.

EMEKÇİ SORUNU niçinİYLE YATIRIM YAPAMIYORUZ

Yaşanan emekçi sorunu niçiniyle Çardak Organize Sanayi Bölgesindeki yerlerine yatırım yapamadıklarını söz eden Duman, “Kalitemiz epey hoş bir yara geldi. Artık çalışmalar bu türlü. Personel olsa şuanda Çardak Organize Sanayi de yerimiz var. Çok istiyorum oraya da yatırım yapmayı ama emekçi sorunu çözülmeyince hayli zorlanıyoruz. İnşallah bu bizim taleplerimiz yukardaki yetkililere ulaşır da bu türlü emekçiyi bollatırız. daha sonrasında yatırım yapması kolay öğrendik artık bu işi bizde 830 kişi çalışıyor şuanda. Emekçiyi rahatlatabilirsek, projelerimiz belge içerisinde duruyor. 300 -350 kişi daha alma talihimiz var. Lakin bulamadığımız için daima kısır çekişmeler ortasında yürüyüp gidiyoruz. Biraz öncede anlattım personel bulmanın epeyce sıkıntı olduğunu biz ne yapıyoruz. Buharkent deri, 50 kilometre oradan emekçi getiriyorum. Sarayköy den, Çal Akkent deri Çardak tarafınca daima emekçi taşıyoruz. Buda maliyetlerimizi arttırıyor. Mazotun fiyatı muhakkak. Fiyatı yükseliyor. Bunlar toplu nakliyecilik formuna gelirse epeyce randımanlı olur. Bu ihracatımızı ikiye katlayabiliriz. Geçen gün bahsetmiş olduğum görüşmede İŞ KUR müdürü vardı. İŞ KUR müdürü Denizli nin etrafındaki bütün kazaları kilometrelerini hesap ettirmiş, aşağı üst Dinar’da dahil olmak üzere Çardak a 40 dakikalık bir seyahatleri var. Bununda olağan karşılandığı söyleniyor. Tamam olağan ancak maliyetleri hayli arttırıyor. Onunun için bun daima birlikte sahip çıkılırsa kazalara nahiyelere gidildiğinde dernekler olarak belediye reisleriyle görüşüp oradan gelen personelleri geçiren servislere katkı desteği olsa” formunda konuştu.